Dil ve Konuşma Bozuklukları,  Güncel

Gülsüm, Hep Gülsün

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına Artvin’den katılan Çevre Mühendisliği bölümü mezunu Ümmü Gülsüm Genç 11. soruyu açtırıp 125.000 TL kazandı.

Yarışmayı izlemeyenler ‘ne var bunda?’ diyebilir. Hemen anlatalım. Gülsüm 4 yaşında havale geçirmiş ve konuşma yetisini kaybetmiş.

Ama buna rağmen Gülsüm bir köşeye çekilmemiş, kendini geliştirmiş üniversiteden mezun olmuş. O da yetmemiş, nice profesörlerin, doktorların, öğretmenlerin katılmaya cesaret edemediği, katılıp ilk sorularda elendiği yarışmada 125.000 TL kazanmış. Gülsüm’ü yürekten tebrik ediyoruz.

Burada bizim altını çizmek istediğimiz iki nokta var. Birincisi cesaret. Gülsüm kendini eksik -noksan, zayıf, yetersiz, güçsüz- hissetmemiş; yarışmaya katılmaya çekinmemiş. Sosyal medyanın bu kadar aktif kullanıldığı, dalga geçmek, eleştirmek için bahane aranan bir zamanda ‘acaba’ dememiş; ‘yapamam’ diye düşünmemiş.

Altını çizmek istediğimiz ikinci nokta iste engel-yetersizlik ilişkisinin somut bir örneği. Bilindiği üzere yarışma formatı sunucunun soruyu sözel olarak ifade etmesi-okuması; yarışmacının ise sözel olarak cevap vermesi. Ancak Gülsüm konuşamadığı için ona özel olarak kalem, küçük bir yazı tahtası ve cevap şıklarının yazılı olduğu kağıtlar verildi. Gülsüm de oraya çıkan her yarışmacı gibi üzerine düşeni yaptı.

Gülsüm’ün konuşamaması yetersizlik, Gülsüm’ün bu yarışmaya kabul edilmemesi ise engeldir. Yada farzedelimki katıldı, cevapları sözel olarak ifade etmesi istendi. Bu da yine yetersizliğin engele dönüşmesidir. Yarışmanın Gülsüm’e kağıt ve kalemle cevap hakkı vermesiyse çözümdür.

Kafanız karışmasın. Kısaca yetersizliği olan insanların hepsi engellidir diyemeyiz. Onlara çözüm sunmak, topluma dahil etmek bizim elimizde. Bazen basit bir mühendislikle, bazen bir kalem-kağıtla…

Bu yüzden bu farkındalığı yarattığı için Kim Milyoner Olmak İster ekibine, yarışmaya katılıp onlarca insana cesaret veren Gülsüm’e teşekkür ediyor, örneklerinin artmasını temenni ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir